0
Registreeru kasutajaks!

KVALITEETNE KALA PÕHJAMAADEST

Pl Meie Lugu Tekstiga

Pisike Käsmu kapteniküla Lääne-Virumaal on Eestile andnud nii mõndagi. Alustades kuulsast merekoolist, lõpetades muusikafestivaliga Viru Folk. Mis aga meie kontekstis peamine, siis kivine ja väheviljakas rannamaa õpetas käsmulasi käima merel ning püüdma ja õigesti ümberkäima igatsorti kalaga. Hästi lihvitud oskusi ja traditsioone pärandati aastasadade jooksul isadelt poegadele, poegadelt järgnevatele põlvedele ja mõnikord ka tütardele ning nende kaasadele. Sinna oma looga aga alles jõuame.

Traditsioonijõu eest polnud pääsu ka oma kalatoodete ettevõtmisega 1997. aastal algust teinud käsmulasel Peetril. Mehel, kellele maast madalast merehõbeda püüdmist ning valmistamist oli õpetatud. Möödus tosin aastat vaikset asjaajamist, vilumuse kasvatamist ning uute oskuste õppimist, kuniks Peeter otsustas päris oma brändi ja esimese poega avalikult välja tulla. Sündis Peetri Lõheäri ning avati esimene kalapood.

Mine võta nüüd kinni, kas tegu oli enneolematu erandi või millegi muuga, aga kuna pere poeglaps otsustas kapteniameti kasuks, siis kalavalmistamise oskused päris isalt hoopis tütar Maria, koos oma kaasa Jürgeniga. Ja need polnud lihtsad oskused. Ikka need samad põlvest põlve edasikantud tarkused. Kuidas tõelise lepahaluga kala suitsutada, kuidas fileerimine ja soolamine käivad ning kuidas teha nii, et kala ilma säilitusaineid kasutamata võimalikult kaua värske ja maitsev püsiks. Just nii nagu vanasti.

Tänaseks päevaks juba 8 aastat turul olnud perefirma Peetri Lõheäri purjetab sihikindlal kursil, kapteniteks Maria ja Jürgen. Erinevalt vanadest headest aegadest, kus kala valmistati peamiselt oma perele ja sõpradele ning kogu tooraine püüti ise, on astutud märkimisväärne samm edasi. Suur osa müüdavast kaubast tuleb usaldusväärsetelt Põhjamaade partneritelt, kuid valmistusprotsessis väärtustatakse endiselt vanu häid traditsioone:

  • Kogu toodang valmib 100% käsitööna;
  • Suitsutamiseks kasutatakse naturaalseid lepahalgusid;
  • Kõik tooted on säilitusainete vabad;
  • Lattu midagi ei toodeta, vaid müüakse ainult värsket kaupa.

Peetri Lõheäri julgeb lubada, et kui isutab lõhe või forelli järgi, kas suitsutatud, soolatud või hoopis fileeritud kujul, siis tõenäoliselt parema kvaliteediga kalapoodi Eestist ei leia. Lisaks eelpool mainitule müüb Peetri Lõheäri ka siiga, kalamarja, merikarpe ning hooajati kohalikku kala, mida vana Peeter ja Jürgen loo alguses mainitud Käsmu lahest ise püüdmas käivad. Vot see on eriti hinnas kaup, mida tasub proovima tulla.

Peetri Lõheäri kalapood asub sinu lähedal, järgmistes kohtades: Nõmme turul ja Balti Jaama Turul.

Peetri Lõheäri Avamisajad Veeb

Peetri Lõheäril on kokku kaks poodi või nagu meile meeldib öelda, siis kaks Lõheäri. Nõmme ja Laagri rahvale on kõige lähemal Nõmme Turu Lõheäri, mis on avatud E-L 9-18.00 ja P 9-17.00 (tel 588 44 956).

Balti Jaama Turu Lõheäri peaks külastamiseks sobima ideaalselt Kalamaja, Kopli ning Kesklinna rahvale. Värsket kala saab selles Lõheäris nautida E-L 9-19.00 ja P 9-17.00 (tel 585 59 895).

Kõikides eelpool mainitud Lõheärides on saadaval nii jahutatud lõhe- ja forellifilee, soolatud kalatooted, külm- ja kuumsuitsutatud tooted ning kalamari. Lisaks sellele pakume kohapeal mekutamiseks värskeid lõhevõileibu ja maitsvat kohvi. 

Külasta meid endale sobivas Lõheäris ning hoia silm peal ka meie Facebooki lehel, kus tihtipeale head ja paremat loosi läheb.