Meie lugu
TRADITSIOONID JA TEEKOND
Meie lugu
Pisike Käsmu kapteniküla Lääne-Virumaal on Eestile andnud nii mõndagi. Alustades kuulsast merekoolist, lõpetades muusikafestivaliga Viru Folk. Mis aga meie kontekstis peamine, siis kivine ja väheviljakas rannamaa õpetas käsmulasi käima merel ning püüdma ja õigesti ümberkäima igatsorti kalaga. Hästi lihvitud oskusi ja traditsioone pärandati aastasadade jooksul isadelt poegadele, poegadelt järgnevatele põlvedele ja mõnikord ka tütardele ning nende kaasadele. Sinna oma looga aga alles jõuame.
Traditsioonijõu eest polnud pääsu ka oma kalatoodete ettevõtmisega 1997. aastal algust teinud käsmulasel Peetril. Mehel, kellele maast madalast merehõbeda püüdmist ning valmistamist oli õpetatud. Möödus tosin aastat vaikset asjaajamist, vilumuse kasvatamist ning uute oskuste õppimist, kuniks Peeter otsustas päris oma brändi ja esimese poega avalikult välja tulla. Sündis Peetri Lõheäri.
Mine võta nüüd kinni, kas tegu oli enneolematu erandi või millegi muuga, aga kuna pere poeglaps otsustas kapteniameti kasuks, siis kalavalmistamise oskused päris isalt hoopis tütar Maria. Ja need polnud lihtsad oskused. Ikka need samad põlvest põlve edasikantud tarkused. Kuidas tõelise lepahaluga kala suitsutada, kuidas fileerimine ja soolamine käivad ning kuidas teha nii, et kala ilma säilitusaineid kasutamata võimalikult kaua värske ja maitsev püsiks.
Just nii nagu vanasti.
Just nii nagu vanasti.