Kuidas maitsestada kala?
Kala maitsestamine võib paljude jaoks tunduda keeruline, ent tegelikult tasub vaid oma meeli usaldada. Esimestena meenuvad meile just sool, pipar ja sidrunimahl, ent merehõbedale saab tegelikult vunki juurde anda väga paljude erinevate komponentidega. Maitsestades tasub siiski meeles pidada, et eesmärk on välja tuua kala enda mekk, mitte varjutada seda lisanditega. Mõni isend, näiteks siig või koha, on ise juba niivõrd hõrk, et peale soola ta muid erilisi lisandeid juurde ei vaja.
Esmalt tuleks kaardistada, kuidas soovid kala valmistada – kas planeerid selle ahju panna, pannil praadida, marineerida või hoopis muid trikke katsetada. Tähtis on ka teada, et mida tumedam on kalaliha värvus, seda julgemalt võib temaga ümber käia. Valge kala eelistab pigem vähem kaaslasi, samal ajal kui punasele võid vürtse julgemalt lisada. Kala vürtsitamine sõltub ka viimase rasvasisaldusest ning mida rasvasem on kala, seda tugevam mekk tal endal on. Nüüd aga ideede juurde, mille abil üks hõrk roog valmis teha.
Sool ja pipar kuuluvad klassikute hulka. Aga kas teadsid, et musta pipra asemel soovitatakse kala puhul hoopis valget pipart kasutada? See toob liha omadused hoopis paremini esile. Skandinaavias on väga populaarne ka sidrunipipar, kus soolale-piprale seltsiks valmiskujul klassikaliselt sidrunhape. Soola ning tegelikult ka teiste seltsiliste kasutamise puhul kehtib reegel, et mida vähem, seda parem ja juurde saab alati lisada, ent ära seda võtta on juba mustkunstitrikk.
Till on ilmselt kõige levinum kaaslane, mille peale mõte liigub kui keegi kala valmistamisest räägib. Kas aga teadsid, et enim mekki annavad just tillivarred? Kui kokkad tervet kala ahjus või grillil, pista tillivarred kalale kõhtu, nii annavad need lihale hulgaliselt maitsekust. Kui aga valmistad kala pannil, lisa till alles lõpufaasis, sest õrnad lehised ei kannata kuuma.
Tsitruselised ja merehõbe on küll vist juba aegade algusest kokku käinud, just nagu suvi ning suitsukala või nagu heeringas ja sibul. Sidruni peale oskab ehk igaüks tulla, ent kas oled proovinud kala ka törtsukese greibimahlaga või valmistanud hoopis apelsinimarinaadi? Greip sobib imehästi kokku valge kalaga, eriti siiaga. Proovi järgmisel korral midagi uut ja valmista üks imehea ceviche, kus kasutad laimi asemel hoopis greibimahla.
Eraldi peatükki väärivad kindlasti ka sibul ja küüslauk, mis niivõrd lihtsad koostisosad, ent õigesti kasutades annavad kuhjaga iseloomu juurde. Sibulat võid viilutada ja ahjukalale peale laduda või hoopis sellest moosi keeta ja juba valmis roale peale määrida. Kui armastad küüslauku, siis seda saad kasutada pea igal moel, piiriks on vaid sinu kujutlusvõime. Eriti hea saab toit ka siis, kui asetad küüslauguküüned kalale kõhtu ning seejärel selle ahju küpsema paned. Läbi aastate on Peetri Lõheäri üks populaarseimaid kulinaariatooteid just meie oma küüslauguhõrgutis, mida saad lisada salatisse, sättida võileivale, mõnda pastarooga või nautida otse karbist. Kui oled julge ja soov on köögis ise aga katsetada, siis proovi järgmisel korral kala musta küüslauguga – lisand annab roale äärmiselt huvitava suitsuse meki ja näeb veel eriti vinge välja.
Tüümian või aed-liivatee on imeline ürt, mis annab kalale väga põneva meki. Seda soovitame kasutada küpsetatud roogade puhul, sest kuumutades intensiivistub see veelgi enam. Teine mõte on seda värskena lisada hautise või grillilt tulnud roa peale veidi enne serveerimist Tasub siiski meeles pidada, et tüümianiga liialdada ei maksa, sest nii võid kõik hoopis ära rikkuda.
Pähklid ei ole just esimene mõte, mis kalaroogade valmistamise puhul meelde tuleb, ent õigesti kasutades võib see olla ideaalne seltsiline. Eriti hästi passivad pähklid just ahjukala juurde, meie blogist võid ka leida retsepti, kus just nendest lemmikutest on kalale krõbe koorik tehtud. Kui aga terveid pähkleid kaaslaseks lisada ei soovi, on hea nipp kasutada naturaalset pähkliõli. Eriti hästi sobivad näiteks pistaatsia-, sarapuupähkli- või Kreeka pähkli õli.
Head kala võib tegelikult vürtsitada igatepidi, põhiline asi on meeles pidada, et vähem on alati rohkem. Meresaadustel on õrn maitse ja kui ürtide -vürtsidega liiale minna, võid roa sootuks rikkuda. Kindlasti tasub ka meeles pidada, et valmistamisel sõltub tulemus väga palju tooraine kvaliteedist ja see on meie jaoks äärmiselt tähtis.
Kui aga nüüd tekkis kange kalaisu ja soov meeliköitvate maitsetega eksperimenteerida, siis parima valiku kalatooteid leiad ikka E-Lõheärist ja Peetri Lõheäridest Nõmme Turul ning Balti Jaama Turul.