8 nippi lõhe valmistamiseks

Lõhe on veidi kardetud, aga see-eest väga maitsev kala. Keegi on kusagil öelnud, et seda on keeruline käsitleda ja algajad kokad hoiavad pigem eemale. Kui tunned kella ja oma ahju või grilli, kus kala küpsetad, peaks maitsva roa valmistamine olema lihtsamast lihtsam. Kui viimane lause julgust juurde ei andnud, siis loe aga edasi. Toome välja mõne uuendusliku nipi, mis aitab muuta lõhe toidulaual kas või igapäevaseks maiuspalaks.  

  1. Argipäeval, mil soovid kiirelt söönuks saada, on lõhe praadimine pannil lihtne lähenemine. Kuigi tavapäraselt küpsetatakse lõhet prae- või grillahjus, siis pannil on üht või kaht portsjonit teha lihtsam ja kiirem. Lõhe tuleb praadida mõlemalt poolt, et see ära ei kuivaks. Alusta nahaga poolest all, maitseta ja keera – nii on kalatükki pannil lihtsam pöörata.  
  2. Kõige mõnusama, hamba all krõmpsuva kalanaha saad siis, kui lased pannil minna kuumaks, kallad sinna õli ja ootad kuni see kuumeneb väikese mulisemiseni, kuid seda ei tohi lasta suitsema. Kalanahka pannile pannes peaks see hakkama sisisema. Kui pann või lisatud õli ei ole piisavalt kuum, hakkab kalanahast niiskus välja tulema ja see ei muutu krõbedaks, vaid jääb nätskeks.  
  3. Kui külmkapis seisab lõhefilee, mida soovid panna näiteks salatisse, siis kõige kiiremini saab seda maitsestada kolme minutiga. Sega toatemperatuuril vesi rohke soola ja suhkruga (mõlemat olgu võrdselt). Nüüd lõika lõhest õhukesed viilud ning aseta maitsevette. Kolme minuti pärast tõsta viilud välja, nõruta restil või sõelal tahedamaks ning naudi salatis või miks mitte võileivakattena.   
  4. Juhul kui lõhe kipub ahjus küpsetades muutuma kuivaks, siis pane kala fooliumisse või hoopis küpsetuspaberisse. Võid sinna juurde veel lisada näiteks tilli või muid ürte. Omas mahlas koos ürtidega küpsedes valmib kindla peale hea mahlane filee.  
  5. Kui küpsetad lõhet koos sidruniga ja tahad selle mahlasuse säilimiseks “ära pakkida”, siis vali fooliumi asemel pärgament. Sidrunis leiduv hape võib reageerida fooliumiga, kust eralduvad mürkained. Samamoodi tuleks käsitleda ka muid tsitruselisi. 
  6. Olles ostnud terve lõhe ja fileerinud selle parajatest tükkideks, ära viska luid, kõhuääri, pead ning muid maiuseid minema. Tee sellest hoopis kalasupi jaoks puljong. Kogu kokku veel erinevate juurviljade koored, otsatükid ja muud viljad, mis on juba oma parima väljanägemise minetanud ja viska kõik koos kalavarandusega potti. Keeda umbes kolm tundi kuni lõhn jõuab ninna ja kastrulis on kuldkollane leem. Kui kalasupp ei ole plaanis kohe pärast kalaprae valmistamist, pane vedelik kindlas kilekotis sügavkülmikusse.  
  7. Kõige paremini sobivad ahjusooja lõhega külm koorekaste tilliga, valge võikaste või Hollandi kaste, mille retseptid on lihtsasti internetist leitavad.  
  8. Kuna lõhe on küllaltki rasvane, tasub koos sellega serveerida õhtusöögiks näiteks värsket salatit, grillitud juurvilju või miks mitte siidist lillkapsa- ja pastinaagipüreed.  

Loodame, et need nipid muudavad sinu toiduvalmistamist ja -eelistusi märkimisväärselt. Kas siis paremaks, professionaalsemaks või lihtsalt mitmekülgemaks. Lõhe on toidulaual täiesti asendamatu ning patt oleks, kui keegi seda ei sööks lihtsalt seetõttu, et ei söanda lõhe valmistamist ette võtta. Kui aga lõhe pole sinu meeliskala, siis kiika Peetri Lõheäri lettidele või E-Lõheärisse ja lubame, et midagi suussulavat leiad meie juurest alati.  

Shopping Cart (0)

Ostukorv