Ühe kala mitu nägu: koha
Täna teeme juttu kohast, rahvasuus tuntud ka kui kabakala, merekaru ja rattapulk. Koha kuulub ahvenlaste sugukonna kohade perekonda. Välimuselt meenutab ta õige pisut ahvenat, ent tema keha on saledam ning pea kitsam ning sujuvalt teravnev. Tema suust leiab lisaks väikestele hammastele ka kihvu. Pealagi ning selg on mustjasrohelised, õrnade laikudega, kõht on tal roosakas või mõnikord ka kollakasvalge. Silmad helgivad vahvalt pronksikarva.
Kohal on mõnusalt õrn maitse, seega, kes ahvena mekki ei eelista, sel tasub kindlasti merekaru proovida. Rasvasisaldus ja kalorsus on pigem madalad, sobides ideaalselt lisandina mõnda kergemasse rooga. Liha tekstuur on küll tugev, ent rood on suured, mistõttu on teda mugav süüa. Räägime nüüd aga sellest, kuidas seda kalakest valmistada, kui ta kord juba välja on püütud.
Kes ihkab nostalgilisi maitseid, sel tasuks proovida üht tõelist retrorooga, nimelt ahjukoha hapukoorega. Nii mõnigi ehk mäletab, et vanaemad kipuvad kala tihtipeale majoneesi või hapukoorega maitsestama. Viimane on maitselt mahedam ja rasvasisalduselt väiksem, sobides imehästi kohaga kokku. Lisandina võid valmis vuristada kartuli- või pastinaagipüree või pakkuda kõrvale hoopis krõmpsuvat salatit. See roog säilib külmkapis veel mitu päeva, mistõttu võid teda süüa nii lõunaks, õhtuks või miks mitte ka hommikusöögiks!
Uhhaa on täielik lipulaev – niivõrd lihtne ja klassikaline. Selle valmistamiseks tuleb kala tükeldada, ära loputada ning õrnalt soolata. Seejärel praadida hakitud sibul potipõhjas rohke õli sees, lisada sinna merehõbe ja tomativiilud. Siis veel mõni minut praadida ja lisada puljong või vesi. Sellele supile annab põneva kiiksu riis, mis tuleb lisada 10 minutit enne roa valmimist. Pea meeles, et soola raputa alles lõpufaasis, koos sidrunimahla ja valge veiniga. Serveeri koos leivaviilu ning törtsukese hapukoorega, värske tillivars kõige peal.
Kui avastad, et külmkappi on juhuslikult jäänud mõned keedumunad, võib olla just õige aeg kohafilee ahju pistmiseks, et sinna juurde valmistada üks retrohõnguline Poola kaste. Lisandiks sobib hästi värske kartul, lillkapsas või hoopis kevadine spargel. Täpsema retsepti selle imemaitsva roa valmistamiseks leiad loomulikult meie retseptikogumikust.
Vahel ihkab hing aga sootuks midagi toekamat. Sellisel juhul on hea mõte valmistada üks krõbekala roog. Algselt Suurbritanniast pärit eine on siingi äärmiselt populaarseks saanud ja inimestele südamesse pugenud. Traditsiooniliselt serveeritakse seda friikartulitega, kuid tegelikult võid sinna kõrvale süüa ka keedukartulit, riisi või hoopiski aiarohelist.
Aga nüüd lähemalt sellest, kuidas krõbekala valmistada! Esialgu pese ja tükelda kalafilee, säti see kõrvale ootele. Seejärel vispelda kausis jahust, meelepärastest maitseainetest ja piimast fritüürtainas. Vahusta munavalge tugevaks vahuks ja lisa seegi taignasse. Kasta fileetükid sinna sisse ja lase neil veidi nõrguda. Samal ajal kalla potti õli ja kuumuta see kuni 180 kraadini. Temperatuuri saad kontrollida toidutermomeetriga või kui sul seda pole, siis saad kuumust testida ka saiatükiga. Kui viimane muutub minuti jooksul kuldpruuniks, on õli piisavalt kuum. Aseta kalatükid potti, lase neil parajalt praadida ning pane seejärel köögipaberile nõrguma. Serveeri kuumalt, garneeringuks võid kasutada mistahes maitserohelist, näiteks peterselli. Kõrvale lõika sidruniviile, millest kalale soovi korral veidi mahla peale tripsutada.
Nüüd aga katsetama, sest kui merejumalad on heldesd, siis on koha kohal! Värske tooraine saad nagu ikka E-Lõheärist või meie kauplustest Balti Jaama Turul, Nõmme Turul ja Tartu Lõunakeskuses.