Ühe kala mitu nägu: angersäga

Varasemalt oleme kirja pannud mõtted mitmest põnevast kalast, kuid nüüd on järg jõudnud tegelaseni, kes on paljude jaoks ehk veidi võõras. Selleks on võimsate vuntsidega angersäga, täpsemalt Aafrika angersäga. Tegemist on suure suuga isendiga, kes pärineb sägaliste seltsi angersägalaste sugukonnast ja kelle tugev liha on tegelikult väga maitsev. Alljärgnevalt teeme kalaga lähemalt tutvust ning muidugi anname ka näpunäiteid, kuidas seda valmistada.

Maitselt meenutab angersäga veidi angerjat, ent on oluliselt väiksema rasvasisaldusega ning puudub tugev kõrvalmaitse, mistõttu sobib ta hästi pea igasse rooga. Ära tasuks veel mainida, et vuntsilise eeliseks on see, et loodus ei ole talle andnud soomuseid ega ka peeneid pindluid, mistõttu on puhastamine lihtne ja fileerimine käib kergelt.

(Foto: Havas Estonia)
(Foto: Havas Estonia)

Ametlik grillihooaeg on küll möödas, kuid, kes ütles, et vahel sauna- või niisama mõnusa õhtu kõrvale šašlõkki sussutada ei võiks? Kui oled eriti tubli, saad angersäga vardad otsast lõpuni ise valmistada. Põhjaliku retsepti leiad meie blogist ja alati võid marinaadi ka ise välja mõelda, sest kala talub nii särtsu ja ka leebemaid lisandeid. Kui aga aega napib või oled lihtsalt kergema lahenduse otsinguil, siis Peetri Lõheärist saab hooajaliselt soetada ka Paadi talu šašlõkiämbreid, nii et sulle jääb ainult valmistamise rõõm.

Nagu kõik juba teavad, siis meie juurest saab linna parimat suitsukala, mis valmib iga päev värskena, ja lisaks klassikalisele lõhele-forellile tuleb keskpäeva paiku ahjust ka kuumsuitsutatud angersäga steike ja hea kalaõnne puhul ka fileed. Need sobivad suurepäraselt niisama nosimiseks, aga ka võileiva peale panemiseks, salatitesse ning kergemate toitude juurde.

Ilmselt kõige lihtsam on angersäga ahjus küpsetada. Nii ei pea üleliia vaeva nägema ning tervislik toit valmib tervele perele väga kiiresti. Klassikalisi maitseid armastavatel kalasõpradel soovitame lisada vaid soola, pipart, meelepäraseid ürtide ning piserdada peale sidrunimahla. Ent, kui oled otsimas väikest seiklust, siis sega kokku mesi ja sinep, lisa tunde järgi musta pipart ning pista kala ahju koos musta küüslauguga. Viimane annab roale mõnus magushapuka meki ja usu meid – külalised jäävad seda pidurooga meenutama ja nii mõnigi võib retsepti küsida.

Kui rääkida talvisematest toitudest, siis üks on selge: tarrendid on läbi aastate olnud eestlaste pühadelaual au kohal. Miks mitte sel aastal klassikalise süldi asemel proovida midagi uut ja üllatada seltsilisi angersäga tarrendiga? Valmistamine pole sugugi keeruline. Esmalt tuleb eemaldada kala pea ja panna see koos vürtsidega (soola ära lisa) keema. Marinaadi saab teha ka veest, kuid kala pea annab leemele oluliselt rohkem maitset. Seejärel pese ja tükelda filee sobiva suurusega tükkideks. Lisa marinaadile maitseained ja äädikas ning lase sel keema tõusta. Eemalda ettevaatlikult vaht, kurna vedelik ning tõsta sellesse kalatükid. Keeda neid madalal tulel 5-10 minutit, kuid väldi segamist. Tõsta tükid purkidesse, vala leem läbi sõela peale, pane kaas peale ja aseta külma, hiljem lase hea maitsta. Kes ise katsetada ei julge, siis loomulikult saab seda osta ka valmiskujul. Valmistajaks muidugi armastatud Paadi talu meeskond, kus see magevee röövkala ka kasvanud.

Loodetavasti said need, kes angersägast veel midagi ei teadnud või pelgasid seda osta, siit kuhjaga häid nippe ja teadmisi. Nüüd aga katsetama, sest garanteerime imelise maitseelamuse ja targemad räägivad, et kes korra maitse suhu saanud, see tahab veel!

Ostukorv (0)

Ostukorv