Ühe kala mitu nägu: forell
Täna teeme juttu forellist, täpsemalt vikerforellist, kes on lõhe kõrval kindlasti teine eestlaste lemmik. See palavalt armastatud kala leiab oma tee tihti meie toidulauale ning sama pikalt kui vaieldakse maitse üle, vaieldakse ka selle üle, et kas lõhe või forell? Mõni aeg tagasi panime just seepärast kirja nende erinevused ja täpsemalt saab lugeda klikkides siin. Nüüd aga vikerforelli juurde tagasi …
Vikerforell on lõhelistest ja forellidest portsu mõistes kõige pisemat mõõtu. Küll aga on ta kindlasti meie vooluliste vete üks silmapaistvamaid kalu, olles tihedalt kaetud mustade tähnidega ning ehitud iseloomulike lillakasroosa triibuga. Põneva faktina võib veel välja tuua, et oma nime – vikerforell – on kala saanud kodumaal, Põhja-Ameerika jõgedes esinevate värvikirevate vormide järgi.
Toitumisalaselt on see veteelanik imeliselt maitsva lihaga, mille rasvasus 3-5% ning kalorlus umbes 100-140 kcal 100 grammi kohta, mis siis oleneb kas tegemist on metsikult kasvanud kalaga või on tema kodu läbi elu olnud sama. Lisaks heale maitsele pakub kala tuge ka meie kehale, toetades ajutegevust, südant ning luid.
Kui nüüd aga liikuda roogade peale, mida forellist valmistada saab, liigub mõte kohe maitsva ahjukala peale. Proovi seda klassikalist maitseelamust veidi muuta ja torka merehõbe ahju koos rosmariiniga, mille eeterlikud õlid annavad toidule sootuks uue meki, ja parima tulemuse saavutamiseks soovitame kasutada kindlasti värskeid ürte. Aseta kala ahjuplaadile ja tee sellele diagonaalsed sisselõiked, maitsesta seejärel seest-väljast soola-pipraga ning torka suurem osa rosmariinioksi kala kõhuõõnde ning puista ka veidi okkaid peale. Maitsesta riivitud sidrunikoore- ja mahlaga ning küpseta 200-kraadises ahjus 30-40 minutit vastavalt kala suurusele.
Kes ihkab aga koduste vahenditega suitsusemat mekki, sel tasub proovida peekonisse mässitud forellivardaid. Võrratu maitsega varraste jaoks tuleb eelnevalt marineeritud forellikuubikute ümber peekoniviilud keerata ja need siis omakorda varem leotatud varraste otsa lükata. Küpseta 7 minutit grillil või ahjus 200°C juures 15 minutit.
Kel isu millegi toekama järele, siis soovitame valmistada maitsev forelli- kartulivorm. Sellele roale annad huvitava maitsenüansi, kui lased kalal eelnevalt apelsini- ja sidrunimahlas marineeruda. Kartulid tuleks koorida ning lõigata õhukesteks viiludeks, nii küpsevad need läbi, seejärel tuleks need koos forellitükkide ja sibulaga eelnevalt võiga määritud ahjuvormi laduda. Kastmeks kuumuta potis või ja jahu, lisa sellele ettevaatlikult juurde piim ning sega kuni oled saavutanud õige konsistentsi. Nüüd vala kaste ahjuvormi, maitsesta soola-pipraga ja puista peale riivjuustu. Küpsteta 225° juures kuskil 40 minutit.
Sombuse ilmaga kosutab üks hea soe forellisupp õige hästi. Räägitakse, et kalamehed lausa armastavad seda suppi, sest sinna sisse saad panna kõik ülejäägid, mis kala fileerimisel tekivad. Nii ei lähe midagi raisku ja valmib maitsev suutäis. Juurvilju tasub lisada oma maitse järgi, ent kindlasti käivad õige kalamehe supi sisse kartul, porgand ja sibul, soovitame mitte koonerdada ka värske maitserohelisega.
Üldiselt kipub ikka nii olema, et lihtsuses peitub võlu ja nii ei ei saagi ka meie üle ega ümber suitsukalast, nimelt tänane kiidulaul kuulub külmsuitsu forellile. Tragimad suitsetavad kala muidugi ise, kuid kui mässamiseks mahti ei leia, saad kvaliteetse maitseelamuse Peetri Lõheärist soetada. Külmsuitsu forell passib ideaalselt nii salatisse kui võileivale, ent meie soovitame sellest hoopis üks maitsev poke-kauss kokku keerata.
Kiidulaul läheb edasi ja nüüd peaosas kuumsuitsu forell, mis aga valmib meie poodides iga päev südapäeva paiku värskena ning sinul ei jää üle muud, kui läbi astuda või tellimus läbi e-Lõheäri teele panna.
Olgu selleks siis üks aurav supp, suitsused kalavardad või hoopis apelsinine kartulivorm, forell maitseb imeliselt, hõrgult ja olgem ausad, sobib igasse rooga.